دکتر نعیم العبودی وزیر آموزش عالی عراق از سازمان بازدید کرد

بازدید وزیر آموزش عالی عراق از سازمان
به منظور گسترش دیپلماسی علمی آموزشی بین دو کشور وزیر آموزش عالی عراق از سازمان بازدید کرد

به گزرش روابط عمومی، صبح امروز یکشنبه چهارده اسفند دکتر نعیم العبودی وزیر آموزش عالی عراق به همراه دکتر حیدر عبد ضهد معاون آموزشی و پژوهشی و دکتر حسنین الساعدی مسئول حوزه ریاست خود از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بازدید کرد.

در ابتدای این جلسه دکتر حسن زمانیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ضمن خوشامدگویی و معرفی سازمان به نقش پژوهشکده های سازمان در تولید دانش فنی و انتقال آن به شرکت های دانش بنیان پرداخت.

ایشان با اشاره به تجربه هم زیستی بین پژوهشگران سازمان و شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری سازمان اشاره و بیان داشت: با مشارکت اساتید سازمان با شرکت های مرکز رشد تعامل علمی خوبی شکل گرفته و توانسته ایم در اینجا ایدها را تبدیل به محصول نماییم.

معاون وزیر گفت: با توجه به ظرفیتها و توانمندی های علمی و صنعتی این مجموعه که برخی از آنها در سطح خاورمیانه منحصر به فرد است ما می توانیم این مدل را در کشور عراق پیاده سازی نماییم و با مشارکت دو کشور به تعاملات سازنده ای دست پیدا کنیم.   

دکتر نعیم العبودی با تاکید بر اهمیت توسعه روابط همکاری علمی دو کشور گفت: توسعه همکاری‌ علمی ایران و عراق، چهره متفاوتی از رابطه کشورهای مسلمان را برای کشورهای غربی ترسیم می‌کند. نعیم العبودی، روابط ایران و عراق را از نظر تاریخی و دینی دیرینه دانست و نزدیکی جغرافیایی و وجود مرز ۱۴۰۰ کیلومتری دو کشور را دلیل دیگری برای تقویت روابط برشمرد.

وزیر آموزش عالی عراق روابط ایران و عراق تحت تاثیر روابط اجتماعی بین دو ملت است که به این شکل روابط دو کشور را از روابط دیگر کشورها متمایز می کند. وزیر اموزش عالی عراق با اشاره به کمک ایران در مبارزه با گروهک داعش در عراق گفت: ایران در آن زمان همه امکانات و فرماندهان و نیروهای خود را برای کمک به عراق فرستاد و نمایی از ارتباط ایران و عراق ترسیم شد که در همکاری و دوستی شهدای بزرگوار ما و شما مخصوصا شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس محسوس است.

وی تاکید کرد: خون این دو شهید با هم آمیخته است و این نشانه همکاری واقعی دو ملت است. وزیر اموزش عالی عراق گفت: چالش های زیادی در برابر دو کشور وجود دارد که باعث می شود در عرصه های علمی فرهنگی تاریخ و اجتماعی همکاری کنیم.

وی هدف از این سفر را تبادل تجربیات، پژوهش های علمی و تبادل دانشجویان دانست و افزود: عراق درهای دانشگاه ها را به روی دانشجویان همه کشورها از جمله ایرانی ها باز کرده است و دانشجوهایی که علاقه دارند در رشته های زبان، تاریخ و فرهنگ عراق تحصیل کند، می توانند وارد دانشگاه ها شوند. وی ادامه داد: امسال شعبه ای از دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهر مقدس کربلا افتتاح شد. اما تبادل و همکاری دو کشور باید فراگیر و موثرتر باشد مخصوصاً در مورد پژوهش‌های علمی.

وزیر اموزش عالی عراق گفت: کشورهایی که بر مساله علمی و پژوهشی متمرکز هستند، با فشارهای زیادی روبرو می شوند، زیرا کشورهای پیشرفته چنین کشورهایی را نمی توان تحت تسلط خود آورند. وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت توجه به موضوعات علمی و پژوهشی گفت: توسعه همکاری ها در همه قالب ها وخواهرخواندگی مراکز علمی دو کشور، چهره و شخصیت مثبتی به کشورهای غربی منعکس کرده و تصویری متفاوت از همکاری کشورهای مسلمان نشان می ‌دهد.

وزیر امورش عالی عراق با هیات همراه همچنين از بخش‌های مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، از جمله مرکز توسعه ماهواره زلزله‌شناسی آیات، توسعه ساخت دستگاه دیالیز، دیسک آزمایش فوری (lab on disk)، مرکز میکروارگانیسم های ایران و شماری از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم ک فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بازدید کرد.

کشور: United Statesآی پی شما: 44.212.96.86مرورگر شما: Unknown ?