سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نقش حاکمیتی دارد

وزیر علوم:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بیان داشت: این سازمان به عنوان یک نهاد علمی و فناوری کاملاً مستقل فعالیت می کند؛ برخی اوقات برداشت می شود که سازمان وابسته به ستاد وزارت علوم است که اینگونه نیست.

به گزارش روابط عمومی : دکتر محمدعلی زلفی گل در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد، گفت: یکی از دلایلی که این سازمان در ابعاد فراملی شناخته شده است، مدیریت جشنواره خوارزمی است. برند جشنواره خوارزمی سازمان را به یک نهاد علمی تاثیرگذار تبدیل کرده است. نکته دیگر بحث مالکیت فکری است که مجوزی که این سازمان صادر می کند، در محافل علمی برای ارتقا و گزینش‌های علمی بسیار مهم است.

دکتر زلفی گل با اشاره به اینکه باید ماموریت‌های بزرگ تری به این سازمان بسپاریم و برآورده شدن آرزوهای بزرگ تری را از سازمان بخواهیم، گفت:  یکی از این آرزوها تاسیس پارک علم و فناوری بین المللی ایران است و ایجاد اولین پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران واگذار شده است. ایجاد این پارک در استان تهران از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور است و استاندار تهران چندین گزینه به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع که دارای زیرساخت‌های عمرانی مانند آب و برق و گاز داشته باشد را برای این منظور در نظر گرفته است که به زودی گزینه نهایی انتخاب و مقدمات ایجاد آن آغاز خواهد شد.

وی افزود: فکر می کنیم با توجه به صاحب تجربه بودن سازمان پژوهش ها در بخش پژوهش های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای به عنوان یک الگو می تواند راهبری بخش پژوهش کشور را در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ما بر عهده بگیرد . یک مشکلی که در این بخش داریم، نداشتن بیمه پژوهش است و این به توسعه پژوهش در کشور آسیب زده است.

وزیر علوم تصریح کرد: به طور مثال وسط قرارداد بین استاد و دانشگاه، به یکباره یکی از طرفین به هر دلیلی منصرف می‌شوند و نیاز داریم طرح های پژوهشی بیمه شود تا اگر یکی از طرفین نتوانستند ادامه دهند، آن پژوهش حتماً به نتیجه برسد. بحث مالکیت فکری آنچه در حال حاضر وجود دارد، شایسته جمهوری اسلامی نیست. به طور مثال فناور ما اولین بار یک محصول را تولید می کند اما شرکت دیگری به خودش اجازه می‌دهد، کپی کاری کند.

وزیر علوم ضمن بیان این مطلب که وقتی مالکیت فکری جدی گرفته نشود یعنی ذبح خلاقیت، گفت: در خصوص بیمه پژوهش و بحث مالکیت فکری حتی اگر لازم باشد، باید لایحه ای به مجلس بفرستیم.

گفتنی است در این مراسم دکتر حسن زمانیان به عنوان رئیس جدید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران معرفی و از تلاش‌های دکتر علیرضا عشوری رئیس سابق این سازمان در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی شد.

 

کشور: United Statesآی پی شما: 44.200.112.172مرورگر شما: Unknown ?